Badanie ABR

Badanie ABR

ABR w domuBadanie ABR (ang. ABR – Auditory Brainstem Response, BERA) polega na rejestracji słuchowych potencjałów wywołanych z pnia mózgu powstających w wyższych piętrach drogi słuchowej w odpowiedzi na bodźce słuchowe. Badanie wykonuje się w celu określenia progu słyszenia pacjenta (stopień ubytku słuchu) lub w celu wykrycia miejsca wystąpienia niedosłuchu. Badanie nie wymaga aktywnej współpracy ze strony pacjenta, umożliwia tym samym dokonanie obiektywnego pomiaru progu słyszenia. Dzięki temu takie badanie można bez większego problemu wykonać u wszystkich tych osób, które nie mogą aktywnie współpracować z przeprowadzającym badanie, szczególnie u niemowląt i małych dzieci.

Badanie jest bezpieczne i niebolesne. Podczas badania na głowie pacjenta umieszczane są trzy naklejane elektrody – rejestrujące odpowiedzi, a do stymulowania ucha używa się słuchawek lub specjalnych wkładek usznych. Badanie jest bezinwazyjne, wiec pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Czas trwania takiego badania to zazwyczaj nie więcej 60 minut i musi się ono odbywać w całkowitej ciszy. Dodatkowo pacjent nie może się poruszać, przełykać śliny. Oczy pacjenta powinny być zamknięte, a najlepiej gdyby badanie ABR było przeprowadzane podczas snu. Najtrudniej ciszę i spokój uzyskać podczas badania dzieci, więc najlepszym rozwiązaniem jest właśnie wykonywanie badania w czasie drzemki małych pacjentów.

Badanie ABR w domu pacjenta

Małe dzieci często źle czują się w obcych miejscach – takich jak szpital czy przychodnie, są przestraszone, rozdrażnione, nie mogą usnąć – uniemożliwiając tym samym prawidłowe przeprowadzenie badania. W przypadku, kiedy dziecko nie jest w stanie usnąć do badania, diagnostykę przeprowadza się w warunkach szpitalnych, przy wykorzystaniu znieczulenia ogólnego.

Wychodząc naprzeciw tym problemom w Przychodni Specjalistycznej Vertigomed w Lublinie – oprócz badań stacjonarnych oferujemy wykonanie badania ABR w śnie fizjologicznym w domu pacjenta. Technik specjalista w wykonwaniu badań ABR dojeżdza wraz ze sprzętem do domu pacjenta. Posiadane przez nas urządzenie pozwala w sposób komfortowy przeprowadzić badanie dziecka w domu, w jego własnym łóżku i otoczeniu. Dzięki badaniu ABR w domu, ograniczamy stres dziecka oraz unikamy obciążenia związanego z narkozą.