Choroba Meniere’a – Badanie Shift-OAE

Choroba Meniere’a jest zaburzeniem ucha wewnętrznego, które powoduje epizody zawrotów głowy wraz z towarzyszącym niedosłuchem i/lub szumami usznymi. Jest to schorzenie związane z nadmiernym gromadzeniem się płynu (endolimfy) w uchu wewnętrznym – prowadzące do powstania wodniaka błędnika. Choroba Meniere’a może wystąpić w każdym wieku, ale zwykle zaczyna się jednak w wieku od 20 do 50 lat.

Objawy choroby Meniere’a obejmują:

  • powtarzające się epizody zawrotów głowy o typie wirowania
  • niedosłuch o charakterze przemijąjącym – najczęściej jednostronny, obustronny u 10-20% chorych
  • szumy uszne, dzwonienie w uszach (u 84% chorych)
  • uczucie ciśnienia, pełności – rozpierania w uchu u 33% chorych

Po ataku choroby objawy mogą całkowicie zniknąć. Epizody nawracają z różną częstotliwością.

W Przychodni Specjalistycznej Vertigomed w diagnsotyce choroby Meniere’a oprócz badań słuchu, stosujemy badanie Shift-OAE, które charakteryzuje się bardzo wysoką czułością w wykrywaniu wodniaka błędnika, szczególnie w okresie okołonapadowym.

Shift-OAE polega na badaniu zmian przesunięcia w fazie otoemisji akustycznej, w różnych pozycjach. Dzięki temu, można w sposób nieinwazyjny wskazać duże prawdopodobieństwo obecnośći wodniaka błędnika, który uważany jest za przyczynę choroby Meniere’a. Podczas badania do przewodu słuchowego wkładana jest niewielka sonda rejestrująca sygnały otoemisji akustycznej. Badanie jest niebolesne i dobrze tolerowane przez pacjentów. Nie wywołuje zawrotów głowy i nie nasila dolegliwości.

Aby umówić się na badanie w kierunku choroby Meniere’a należy zarezerwować wizytę w naszej przychodni.