Wirusowe czy bakteryjne zapalenie gardła?

Ostre zapalenia gardła są jedną z częstszych przyczyn wizyt w gabinetach lekarskich. Zakażenia wirusowe stanowią około 70-85% przyczyn ostrego zapalenia gardła i migdałków u dzieci powyżej 3 roku życia oraz aż 90-95% u dorosłych. Za zakażenie bakteryjne odpowiada w zdecydowanej większości przypadków Streptococcus pyogenes (paciorkowce beta-hemolizujace grupy A). Gdyby jednak w każdym przypadku podejrzenia anginy wykonano badanie bakteriologiczne, okazałoby się, że paciorkowiec występuje zaledwie w 10-20 proc. przypadków. Reszta to infekcje wirusowe. Stosowana w nich antybiotykoterapia jest zupełnie niepotrzebna. Liczne badania naukowe dowiodły, że kliniczne odróżnienie zakażenia wirusowego od bakteryjnego jest często bardzo trudne – konieczne są badania dodatkowe. W celu wykrycia zakażenia Streptococcus pyogenes można wykonać posiew wymazu z gardła lub bezpośrednie badanie wykrywające antygen grupowy Streptococcus pyogenes w pobranym materiale z gardła. Ujemny wynik badania pozwala lekarzowi na bezpieczne przerwanie lub odstąpienie od antybiotykoterapii. Jeśli jednak potwierdzimy infekcję paciorkowcem, to odpowiedni antybiotyk jest niezbędny. Leczenie anginy paciorkowcowej trwa zawsze nie krócej niż 10 dni i nie wolno skracać tego czasu. To często duży problem, ponieważ po pierwszej dobie prawidłowego leczenia często ustępuje większość objawów i wielu chorych przerywa leczenie. Szacuje się, że bakteryjne (paciorkowcowe) zakażenie gardła występuje u 15 proc. dzieci w wieku szkolnym i 5-10 proc. dorosłych. Anginą można zarazić się drogą kropelkową, jednak już po 24 godzinach skutecznej terapii pacjent przestaje być zakaźny dla otoczenia.

Paciorkowiec (z łaciny – Streptococcus) jest bakterią, która może wywołać wiele chorób. Począwszy od zapalenia mieszków włosów, przez zapalenie gardła, zapalenie ucha środkowego, aż do zapalenia wsierdzia, kłębuszkowego zapalenia nerek czy posocznicy. Jest to bakteria inwazyjna, o dużych zdolnościach przystosowawczych w organizmie człowieka. Bakteria paciorkowcowa przyczynia się do rozwoju anginy, objawiającej się m.in. bólem gardła, wysoką gorączką, dreszczami, powiększonymi węzłami chłonnymi, bólem głowy oraz ogólnym złym samopoczuciem. Nieodpowiednio leczone zakażenie bakterią paciorkowcową wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, np. zapaleniem wsierdzia lub kłębuszkowym zapaleniem nerek. Prawidłowa diagnoza odgrywa w tym przypadku zasadniczą rolę – pozwala na zastosowanie odpowiedniego leczenia oraz uniknięcie powikłań po niewyleczonej chorobie.

W Przychodni Specjalistycznej Vertigomed przy podejrzeniu infekcji bakteryjnej gardła wykonujemy szybki przesiewowy test Strep-A w kierunku identyfikacji zakażenia paciorkowcem. Materiał do testu stanowi wymaz z gardła pobrany za pomocą specjalnego wacika. Cała procedura od pobrania materiału do uzyskania wyniku nie trwa dłużej niż 10-15 minut. Pacjent przed przystąpieniem do testu na paciorkowca nie powinien palić papierosów, a także nie pić płynów i nie jeść przez minimum godzinę. Czułość i swoistość dostępnych szybkich testów antygenowych zależy od producenta, ale jest stosunkowo duża. Stosowany przez nas test Strep-A charakteryzuje się czułością 96% oraz swoistością 97,8%. W związku z tym, zgodnie z aktualnymi wytycznymi, ujemny wynik szybkiego testu nie wymaga dalszej weryfikacji.

Całkowity koszt badania:  50 zł

Źródło: wykorzystano materiały z Pulsu Medycyny