Niedosłuch – aparaty słuchowe

Aparat słuchowyPogorszenie słuchu jest naturalną konsekwencją procesów starzenia się organizmu. Zazwyczaj proces pogłębiania się niedosłuchu zaczyna się u osób w wieku 30 i 40 lat oraz następnie powoli lecz konsekwentnie postępuje, powodując najróżniejsze problemy psychologiczne oraz trudności w komunikacji z innymi.

Nowoczesny aparat zauszny firmy Bernafon
Nowoczesny aparat zauszny firmy Bernafon

W Przychodni Specjalistycznej Vertigomed oferujemy pacjentom pomoc związaną z protezowaniem słuchu i dobraniem odpowiednich aparatów słuchowych. Wybór dostępnych obecnie na rynku aparatów słuchowych jest przeogromny. Pomagamy dopasować pacjentom rozwiązania stosownie do rodzaju i stopnia niedosłuchu. Współpracujemy z wiodącym producentem aparatów słuchowych – szwajcarską firmą Bernafon.

 

Firma Bernafon na rynku aparatów słuchowych istnieje ponad 60 lat, a jej produkty znane i używane są na całym świecie.

 

W Polsce aparaty słuchowe objęte są dofinansowaniem NFZ. W Przychodni Specjalistycznej Vertigomed wystawiamy naszym pacjentom stosowne wnioski umożliwiające uzyskanie należnego dofinansowania. Aktualnie obecne wartości dofinansowań NFZ do aparatów słuchowych na przewodnictwo powietrzne i kostne zamieszczono w poniższej tabeli.

 

Dofinansowanie NFZ do aparatów słuchowych na przewodnictwo powietrzne

Osoba dorosła czynnie pracująca (limit 1000 zł i udział własny pacjenta w cenie zakupu 30 %) 700 zł x 2 do dwóch aparatów słuchowych, raz na 5 lat 50 zł x 2 (do dwóch wkładek indywidualnych)
Osoba dorosła emeryt, rencista (limit 1000 zł i udział własny pacjenta w cenie zakupu 30 %) 700 zł x 2 do dwóch aparatów słuchowych, raz na 5 lat 50zł x 2 (do wkładki indywidualnej)
Osoba dorosła inwalida wojenny, wojskowy, osoba represjonowana (limit 1000 zł i udział własny pacjenta w cenie zakupu 0 %) 1000 zł x 2 do dwóch aparatów słuchowych, raz na 5 lat 50 zł x 2 (do wkładki indywidualnej)
Dziecko i ucząca się młodzież do 26 roku życia (limit 2000 zł i udział własny pacjenta w cenie zakupu 0 %) 2000zł x 2 do dwóch aparatów słuchowych, raz na 3 lata 60 zł x 2 (do dwóch wkładek indywidualnych)
Dziecko i ucząca się młodzież do 26 roku życia (limit 5500 zł i udział własny pacjenta w cenie zakupu 50 %) 2750 zł do systemu wspomagającego słyszenie system FM raz na 5 lat

Dofinansowanie NFZ do aparatów słuchowych na przewodnictwo kostne

Osoba dorosła – czynnie pracująca (limit 1800 zł i udział własny pacjenta w cenie zakupu 30%) 1260 zł x 2 do dwóch aparatów słuchowych, raz na 5 lat
Osoba dorosła – emeryt, rencista (limit 1800 zł i udział własny pacjenta w cenie zakupu 30%) 1260 zł x 2 do dwóch aparatów słuchowych, raz na 5 lat
 Osoba dorosła – inwalida wojenny, wojskowy, osoba represjonowana (limit 1500 zł i udział własny pacjenta w cenie zakupu 0 %) 1800 zł x 2 do dwóch aparatów słuchowych, raz na 5 lat
Dziecko i ucząca się młodzież do 26 roku życia (limit 1800 zł i udział własny pacjenta w cenie zakupu 0 %) 1800 zł x 2 do dwóch aparatów słuchowych, raz na 3 lata

Ponadto osoby posiadające grupę inwalidzką lub orzeczenie o niepełnosprawności mogą dodatkowo ubiegać się o refundację ze środków PFRON. Do tego typu pomocy są uprawnione osoby, których dochód nie przekracza ustalonego progu. Wysokość progu jest ustalana dla każdego województwa osobno – szczególy dotyczące uzyskania aparatu słuchowego. 

Niezbędnym – pierwszym etapem przygotowującym pacjenta do aparatowania słuchu jest wykonanie pełnego, dokładnego badania słuchu. W Przychodni Vertigomed  badania wykonywane są za pomocą profesjonalnej diagnostycznej aparatury i obejmują:

  • audiometrię tonalną – badanie przewodnictwa powietrznego i kostnego
  • audiometrię impedancyjną

Na podstawie badań można stwierdzić czy dana osoba ma ubytek słuchu i profesjonalnie dopasować aparaty słuchowe, tak aby rozwiązać wszelkie problemy dotyczące słuchu i zrozumienia mowy. Umów się na wizytę aby sprawdzić swój słuch!

W ofercie firmy Bernafon znajdują się także doskonałe aparaty typu IIC (Invisible – niewidoczny!). Aparat jest tak mały i tak głęboko osadzony w kanale słuchowym, że pozostaje zupełnie niezauważalny. Aparaty IIC sa tak komfortowo dopasowane do kształtu ucha, że użytkownik może o nich niemal zapomnieć. Są one również w pełni automatyczne gwarantując przyjemne i naturalne wrażenia akustyczne.