Polisomnografia

chrapanie-lublin

Polisomnografia – to badanie umożliwiające przeprowadzenie kompleksowej analizy snu. Pozwala zdiagnozować zaburzenia snu o różnym podłożu. W większości przypadków tradycyjne badanie polisomnograficzne jest możliwe do wykonania tylko w warunkach szpitalnych. Podczas badania do pacjenta podłącza się wiele różnych czujników rejestrujących określone parametry. W naszej przychodni w diagnostyce snu stosujemy nowoczesne przesiewowe badanie poligraficzne przy użyciu aparatu Watch-PAT, który umożliwia przeprowadzenie badania snu w domu pacjenta. Urządzenie zapewnia naturalny sen oraz ogromny komfort w czasie badania – nie krępuje ruchów pasami,  nie wymaga naklejania elektrod na skórę oraz podłączania do sieci energetycznej. Badanie jest dużo lepiej tolerowane przez pacjentów, niż klasyczna polisomnografia. Urządzenie nie wymaga umieszczenia czujników przepływu powietrza w postaci rurek pod nosem, które tak często są nieakceptowane przez pacjentów. Wyniki uzyskiwane przez urządzenie Watch-PAT korelują nawet w 96% z wynikami pełnego badania polisomnograficznego. Biorąc pod uwagę dużo większy komfort podczas badania – diagnostyka zaburzeń snu przy użyciu urządzenia Watch-PAT jest idealnym wyborem zarówno dla pacjentów jak i lekarzy szukających pewnej i szybkiej diagnostyki.  Badanie polisomnograficzne jest niezbędnym badaniem do diagnostyki zaburzeń oddychania w czasie snu, w tym diagnostyki obturacyjnego bezdechu podczas snu (OBPS).

 

Jak wygląda badanie snu przy użyciu aparatu Watch-PAT?

Urządzenie Watch-PAT to innowacyjny, 6 kanałowy aparat do badań zaburzeń oddychania w czasie snu. Posiada niespotykane w żadnym innym urządzeniu do badań przesiewowych możliwości diagnostyczne. Charakteryzuje się niezwykłą łatwością obsługi. Aparat jest wypożyczany pacjentowi do domu. Pacjent podczas wizyty zostaje dokładnie poinstruowany w jaki sposób ma zamocować aparat i czujniki oraz w jaki sposób rozpocząć badanie. Urządzenie jest wstępnie zaprogramowane, uzbrojone w nowy jednorazowy czujnik. W domu wystarczy tylko założyć aparat zgodnie z instrukcją i uruchomić  jednym przyciskiem. Przed rozpoczęciem badania, pacjent ma możliwość zapoznać się ponownie z metodyką badania korzystając z ilustrowanej instrukcji oraz płyty z materiałem video. Materiały instruktażowe, przygotowane są w języku polskim i w łatwy dla pacjenta sposób wyjaśniają sposób podłączenia aparatu.

Po przebraniu się w piżamę, pacjent przypina aparat do ręki, montuje czujniki, następnie przytrzymuje przez chwilę przycisk start, aż zaświeci się wyświetlacz na aparacie. Przez kolejne 30 sekund aparat przeprowadza auto test, a następnie wyświetla informację o rozpoczęciu badania. Następnego dnia, po przebudzeniu pacjent odpina czujniki i zdejmuje z ręki aparat. Aparat z zapisanym badaniem jest zwracany lekarzowi w czasie kolejnej wizyty w celu odczytania wyniku badania.