BPPV – czyli łagodne położeniowe zawroty głowy

Czy masz zawroty głowy przy zmianie położenia?

Jeżeli odczuwasz zawroty głowy o charakterze wirowania własnego ciała lub wirowania otoczenia, które występują przy ruchach głowy – np. przy zmianie pozycji w łóżku, podczas schylania się lub podczas odchylania głowy – możesz cierpieć na łagodne położeniowe zawroty głowy (ang. benign paroxysmal positional vertigo – BPPV). Jest to najczęstsza postać zawrotów głowy, u podłoża której leży patologia związana z uchem wewnętrznym – z błędnikiem.

Do charakterystycznych objawów należą zawroty głowy występujące napadowo przy zmianie położenia głowy, trwające od kilku do kilkudziesięciu sekund, pojawiające się po krótkotrwałym okresie utajenia (kilka sekund) oraz stopniowe wygasanie objawów przy powtarzaniu tego samego ruchu głowy. Do czynników sprzyjających wystąpieniu łagodnych położeniowych zawrotów głowy zaliczamy przebyty uraz głowy, przebyte zapalenie błędnika

W przypadku stwierdzenia powyższych objawów należy wykonać diagnostykę w kierunku położeniowych zawrotów głowy wraz z pełną oceną sprawności błędnika – czyli narządu równowagi. Łagodne położeniowe zawroty głowy to choroba, którą można skutecznie leczyć!

W leczeniu stosuje się lecznicze manewry repozycyjne. Skuteczność leczenia przy zastosowaniu manewrów repozycyjnych jest dobra i oceniana na ponad 80%. Manewr terapeutyczny Epley’a jest skuteczny u 84% pacjentów, z czego u 47% już przy pierwszym zastosowaniu. 

W Przychodni Specjalistycznej Vertigomed prowadzimy dokładną diagnostykę narządu równowagi (manewr Dix-Hallpike’a, próby położeniowe, badanie VNG, VHIT, Shift-OAE) oraz rehabilitację łagodnych położeniowych zawrotów głowy, stosując manewry repozycyjne dopasowane indywidualnie do typu schorzenia u każego pacjenta.

W celu diagnsotyki w kierunku łagodnych położeniowych zawrotów głowy (BPPV) należy umówić się na wizytę w naszej przychodni.

[czytaj więcej…]