Obturacyjny bezdech podczas snu

  • Czy jesteś stale zmęczony i senny w ciągu dnia?
  • Czy masz wrażenie, że Twój sen nie daje Ci odpoczynku?
  • Czy Twoje otoczenie mówi Ci, że głośno chrapiesz lub przestajesz oddychać podczas snu?
  • Czy cierpisz na nadciśnienie tętnicze, inne choroby serca, depresję, zaburzenia potencji?
  • Czy skarżysz się na poranne bóle głowy?

Jeśli tak jest to przyczyną może być niebezpieczne a często lekceważone schorzenie zwane bezdechem podczas snu!

Obrutacyjny bezdech podczas snu jest rozpowszechnionym schorzeniem, często nie uświadamianym przez chorego. Szacuje się, że dotyczy około 2% kobiet i 5% mężczyzn. Elementem bezdechu sennego jest często chrapanie, którego dokuczliwe efekty doświadczają rodziny pacjentów.

Badaniem umożliwiającym przeprowadzenie kompleksowej analizy snu jest polisomnografia. Pozwala zdiagnozować zaburzenia snu o różnym podłożu, w tym wykryć zespół obturacyjnego bezdechu podczas snu. Z uwagi na liczne niedogodności klasycznej polisomnografii Amerykańska Akademia Medycyny Snu zarekomendowała w określonych przypadkach diagnostykę przy użyciu aparatury przesiewowej. W naszej przychodni w diagnostyce snu stosujemy nowoczesne przesiewowe urządzenie do polisomnografii Watch-PAT, które potrafi określić dokładnie czas snu pacjenta i w związku z tym podaje rzeczywisty indeks AHI służący do oceny ciężkości choroby. Badanie aparatem Watch-PAT jest doskonałą alternatywą dla pełnej polisomnografii i podstawowym elementem diagnostyki zespołu bezdechów podczas snu.  W odróżnieniu od klasycznej polisomnografii, która wykonywana jest w warunkach szpitalnych, diagnostyka przy pomocy aparatu Watch-PAT możliwa jest do wykonania w domu pacjenta. Aparat zapewnia komfort i naturalny sen. Pacjent nie jest rępowany pasami oddechowymi, nie ma kaniuli pod nosem. W rezultacie śpi tak jak każdej nocy, bez dodatkowych wybudzeń spowodowanych aparaturą. Przydatność i dokładność aparatu Watch-PAT została potwierdzona wieloma badaniami klinicznymi.

 

Jak wygląda badanie snu przy użyciu aparatu Watch-PAT?

Prosta budowa i funkcjonalność urządzenia sprawiają, że pacjent nie jest narażony na stres związany z badaniem w warunkach szpitalnych i zakładaniem dużego niewygodnego zestawu czujników.  Pacjent podczas  wizyty otrzymuje aparat oraz jest dokładnie przeszkolony w jaki sposób ma zamocować aparat i czujniki oraz w jaki sposób rozpocząć badanie. Po powrocie do domu z aparatem, pacjent ponownie zapoznaje się z metodyką przeprowadzenia badania. Do dyspozycji pacjenta dołączona jest ilustrowana instrukcja oraz film wideo, które krok po kroku wyjaśniają, w jaki sposób zamontować czujniki i rozpocząć badanie. Jest to naprawdę bardzo łatwe. Uruchomienie urządzenia wymaga włączenia jednego przycisku! Czujnik zakładany na palec jest jednorazowego użytku i jest przeznaczony tylko na jedno badanie pacjenta.