BPPV

BPPV - poradnikŁagodne położeniowe zawroty głowy (BPPV) są jedną z najczęstszych przyczyn zawrotów głowy – nagłego poczucia ruchu wirowego. Łagodne napadowe pozycyjne zawroty głowy powodują krótkie epizody intensywnych zawrotów głowy, zwykle wywoływane przez określone zmiany w pozycji głowy. Najczęśćiej podczas przechylania głowy w górę lub w dół,  przy położeniu się, podczas odwracania w pozycji leżącej lub podczas siadania. Zawrót głowy pojawia się po krótkim okresie opóźnienia (sekundy) i trwa od kilku do kilkudziesięciu sekund.

Co powoduje BPPV?

Bardzo często wystąpienie BPPV wiąże się z niewielkim lub ciężkim uderzeniem w głowę. Mniej powszechne przyczyny BPPV to zapalenia ucha, choroba Meniere’a, zapalenie neuronu przedsionkowego, otoskleroza. Czasami do wystąpienia BPPV dochodzi na skutek długotrwałego przebywania w wymuszonej pozycji np.  długiego leżenia na plecach, lub na leżenia na fotelu dentystycznym. Zwiększona częstotliwość występowania BPPV związana jest też z występowaniem migreny.  Wiele czynników prowadzących do zaburzenia rónowagi organizmu może zaburzeań równowagę procesów zachodząćych w uchu wewnęrznym i skutkować położeniowym zawrotem głowy. Wielokrotnie przyczyny nie da się jednoznacznie ustalić – mówimy wtedy o idiopatycznym BPPV.

Dlaczego dochodzi do zawrotów?

Wewnątrz ucha znajduje się maleńki organ zwany błędnikiem. Obejmuje on trzy struktury w kształcie pętli (półokrągłe kanały), które zawierają płyn i receptory wrażliwe na ruch tego płynu. Do wystąpenia BPPV dochodzi wówczas, kiedy otolity  – malutkie kryształki węglanu wapnia, kurszą się i odrywają od błony otolitowej, a następnie  przemieszczają do kanałów półkolistych, najczęściej do kanału półkolistego tylnego. Taki kanał półkolisty staje się nadrażliwy na zmiany pozycji głowy, na które normalnie by nie zareagował, co powoduje, że chory odczuwa zawroty głowy.

Chociaż łagodne napadowe pozycyjne zawroty głowy mogą być uciążliwym problemem – jest to schorzenie w którym można uzyskać skuteczną pomoc. W leczeniu stosuje się lecznicze manewry repozycyjne. Skuteczność leczenia przy zastosowaniu manewrów repozycyjnych jest dobra i oceniana na ponad 80%. W Przychodni Specjalistycznej Vertigomed prowadzimy dokładną diagnostykę narządu równowagi w tym także łagodnych położeniowych zawrotów głowy – BPPV stosując manewr Dix-Hallpike’a wspomagany obserwacją w videogoglach VNG, pełne badanie VNG oraz VHIT. W leczeniu i rehabilitacji BPPV stosujemy manewry repozycyjne dopasowane indywidualnie do każego pacjenta. W celu diagnsotyki i leczenia BPPV – łagodnych położeniowych zawrotów głowy należy umówić się na wizytę w naszej przychodni.

Przeczytaj aktualny poradnik dla pacjentów z BPPV – pytania i odpowiedzi